Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

Web tasarımda Kullanıcı Deneyimi, (UI/UX), ziyaretçilerin aradıkları bilgilere en kolay şekilde ulaşmalarını sağlayan bir web sitesi tasarımıdır. Burada önemli olan, kullanışlı ve son derece işlevsel web tasarım çalışmalarını sergilemektir. Günümüzde kullanıcı deneyimi, web tasarım maliyetlerinden önce değerlendirilmesi gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Web siteniz ziyaretçilere kullanım kolaylığı sağlamalı, dışarıdan gelebilecek tehlike ve tehditlere karşı koruma sağlamalı ve ziyaretçilerin aradıkları konuyu veya ürünü çok hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamalıdır. Web tasarımı, kullanıcı deneyimini (UX) mümkün olan en iyi seviyeye çıkaracak, web sitesi ziyaretçileriyle etkileşimi ve şirketinizi benimsemelerini sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Kullanıcı alışkanlıklarına ve eylemlerine dikkat edin

Ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize veya ziyaretçilerinize sunarken etkili görseller kullanmaya çalışın. Nitelikli pazarlama mesajları ve çekici reklam resimleri, ideal kullanıcı deneyimini oluşturmanıza yardımcı olur. Hedef kitlenizin tarama alışkanlıklarını anlamak önemlidir. Ancak hizmetlerinize ve ürünlerinize nasıl ulaştıklarını anlamak, bu yönde daha doğru bir strateji belirlemenizi sağlar. Hedef kitlenizin ne aradığını, nasıl aradıklarını ve nasıl alışveriş yaptıklarını bilin. Web sitenize erişmek için hangi cihazı kullanıyorlar? Müşteri davranış ve alışkanlıklarına odaklanarak daha etkili tanıtım, satış ve pazarlama stratejileri belirleyin.

Odağı dağıtmayın

Tasarımın kalitesinin, metin ve resimlerden oluşan içeriğin miktarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bundan dolayı Gereksiz bilgiler ve görsel yoğunluk, ziyaretçilerinizin kafasını karıştırır ve dikkatini dağıtır. Basit düşünün. Müşterilerin web sitenizi ziyaret ettikleri andan itibaren dikkatini çekmek istiyorsanız, basit ve net tasarım çizgileri kullanmalısınız. Bu nedenle web tasarım ara yüzünde beyaz arka plan rengi kullanın. Dikkat dağıtıcı şeylerden ve çok sayıda gürültüden kaçının. Bu sayede müşterileriniz aradıkları ürün veya hizmeti bulmak için karmaşık tasarımda kaybolmadan sitenizi hızlı ve verimli bir şekilde arayabilir.

Tasarımınızın kitlesi geniş olsun

Web tasarımda kullanıcı deneyimi için; Etkili bir kullanıcı deneyimi oluştururken her yaştan ziyaretçinin anlayabileceği içerikler kullanmaya özen gösterin. Basit ama etkili görseller kullanın. Müşterilerinizi harekete geçmeye sevk edecek görseller ve mesajlar sağlayın. Web tasarımında büyük boyutlu görseller kullanmak, ziyaretçilerinizin dikkatini çekmede genellikle daha iyidir. İletmek istediğiniz mesajı etkili görsellerle sunmak için çekici metinler kullanın.

Müşterilerinize etkileşimli bir deneyim sunun:

  • Gereksiz ayrıntılara yer vermeyin.
  • Göndermek istediğiniz mesaj için en kısa yolu seçin.
  • Basit ve etkili görsel öğeler kullanın.
  • Basit ve anlaşılır bir dil kullanın.

Mobil uyumluluğu göz ardı etmeyin.

Sitenin işlevselliği masaüstü cihazlarla sınırlı değildir. Tasarladığınız web sitesinin masaüstü işlevselliği, mobil cihaz işlevselliği kadar önemlidir. Masaüstünde kusursuz çalışan bir tasarım mobil ile uyumlu değilse, kullanıcı deneyimi (UX) çabalarınız boşuna olabilir. Bu sebeple akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların günümüzde insanların ilk tercihi haline gelmesiyle birlikte kullanıcıların cihaz kullanım alışkanlıkları da değişti. Artık hemen hemen her evde veya işyerinde bir bilgisayarımız olmasına rağmen, çoğunlukla akıllı telefonlarımızı kullanmayı tercih ediyoruz. O halde bu soruları kendimize soralım. Web sitem bir akıllı telefonda nasıl çalışır? Web sitemin mobil tasarımı kullanıcı deneyimine yardımcı oluyor mu? Çoğu ziyaretçi, kötü bir deneyim yaşadığı bir web sitesini kısa bir süre içinde terk eder.